9029 500 0917
نحوه چیدمان آشپزخانه های کوچک


بازدید : 1682 نفر

شاید داشتن یک آشپزخانه بزرگ که بتوان در آن برای مثال یک نهارخوری کلاسیک بزرگ چند نفره قرار داد و در عین حال نیز فضای کافی برای رفت و آمد و آشپزی داشت، آرزوی هر کسی باشد، اما با افزایش جمعیت و فشرده‌تر شدن ساختار شهرها و در نتیجه کوچک‌تر شدن خانه‌ها و آپارتمان‌ها، این امر برای همگان و به خصوص در شهرهای بزرگ امکان‌پذیر نیست. به همین دلیل نیز در این مطلب از مجله توکامگ، سعی کرده‌ایم یک راهنمایی کامل برای چیدمان آشپزخانه کوچک فراهم کنیم که امروزه بخشی جدایی ناپذیر از خانه‌های بسیاری از ایرانی‌ها هستند. با ما همراه باشید.

حتما تا به حال شنیده اید که آشپزخانه مرکز و قلب خانه به حساب می‌آید. بله، درست است؛ در هر منزلی آشپزخانه‌ها مرکز زندگی روزانه خانواده‌ها هستند. به احتمال زیاد شما هم مثل تعداد زیادی از افراد نیاز دارید که روز خود را با صرف یک لیوان چای با قهوه درآشپزخانه‌‌تان و شاید پشت میز صبحانه خوری آشپزخانه آغاز کنید. شما در آشپزخانه به آماده کردن و حتی میل کردن غذای خود و خانواده‌تان مشغول می‌شوید و گاهی هم آشپزخانه محل گفتگو‌ها و گردهمایی‌‌‌‌‌های خانوادگی می‌شود.


داشتن یک آشپزخانه زیبا تاثیر زیادی در چگونه به نظر رسیدن‌‌ خانه شما دارد، اما این که تصور کنیم آشپزخانه هر چقدر بزرگ‌تر باشد زیباتر به نظر می‌رسد و کارایی بیشتری دارد کاملا اشتباه است. برای اینکه یک آشپزخانه زیبا به نظر برسد حتما لازم نیست بزرگ و جادار باشد. موضوع قابل اهمیت در اینجا دقت و حوصله در چیدمان  آشپزخانه کوچک و نقلی است. اگر آشپزخانه کوچکی دارید به راحتی می توانید با چیدمان درست و خلاقانه آن را به فضایی دلنشین و دلباز تبدیل کنید، به‌طوری که کوچک بودن آن آخرین چیزی باشد که به چشم می‌آید! در واقع شما می‌توانید با استفاده از نکات و ترفندهای خاصی بهترین و بهینه‌ترین استفاده را از آشپزخانه کوچک خود داشته باشید .دقت و حوصله به خرج دادن در زمینه چیدمان  آشپزخانه کوچک می‌تواند کارایی آن را حتی نسبت به آشپزخانه‌های بزرگ هم بیشتر کند. در این جا به نکات ریز و در عین حال سودمندی برای چیدمان آشپزخانه کوچک منزلتان اشاره می‌کنیم که مطمئنا برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه‌های کوچک بسیار کاربردی خواهند بود.

همچنین بخوانید:  نورپردازی خانه کوچک ؛ ایده‌ها، لوازم و بهترین نوع لامپ و چراغ
چیدمان اشپزخانه کوچک

روشنایی آشپزخانه
همان طور که در مطالب قبلی و در نکاتی برای بزرگتر نشان دادن خانه نیز اشاره کردیم، مطمئنا یک آشپزخانه تاریک و یا کم نور کوچک‌تر از آنچه که واقعا هست به نظر می‌رسد. سعی کنید تا حد امکان از کابینت‌های شیشه‌ای استفاده کنید. این کار باعث میشود که نور در فضا منعکس شود و فضا بزرگ و جادار جلوه کند. قرار دادن آینه در آشپزخانه هم گزینه خوبی است و به منعکس شدن نور کمک می‌کند. از نصب پرده‌های تیره رنگ، کلفت و زخیم به پنجره‌ها خودداری کنید و اجازه دهید که نور خورشید به داخل آشپزخانه شما بتابد.

چیدمان آشپزخانه کوچک

 

رنگ وسایل، دیوارها و کف‌پوش

حتما می‌‌دانید که رنگ های روشن به‌خصوص رنگ سفید فضای اتاق‌ها را بزرگ‌تر نشان می‌دهند. شما می‌توانید از هر رنگی برای تزیین آشپزخانه خود استفاده کنید اما گر آشپزخانه کوچکی دارید اجازه دهید که رنگ سفید عمده ی فضا را پر کند. ترجیحا کابینت‌های سفید را انتخاب کنید و یا دیوار‌‌ها را به رنگ سفید درآوید. رنگ سفید نه تنها آشپزخانه را بزرگتر بلکه تمیزتر و کلاسیک‌‌ترهم نشان می‌دهد. اما در نظر داشته باشید که یک آشپزخانه تماما سفید زیاد جالب به نظر نمی رسد و بهتر است که ترکیبی از رنگ های روشن را داشته باشید. نکته قابل توجه اینجاست که با کابینت ها و یا دیوارهای سفید در انتخاب رنگ وسایل دیگر و کف پوش آشپزخانه محدودیتی برایتان وجود ندارد و به قول معروف دستتان باز خواهد بود.

چیدمان آشپزخانه کوچک

چیدمان و قرار دادن وسایل در آشپزخانه کوچک
شاید بزرگترین دغدغه در مورد دکوراسیون و چیدمان آشپزخانه های کوچک ایرانی این باشد که چگونه همه وسایل مورد نیاز را در تعداد کمی کابینت جا دهیم. شما باید در استفاده از فضای محدود آشپزخانه خود مدیریت به خرج دهید. وسایلتان را روی پیشخوان آشپزخانه نچینید و بعد از استفاده از هر چیزی آن را سر جای خودش بگذارید. باید بدانید و به این نکته توجه داشته باشید که آشپزخانه‌های شلوغ  و نامرتب کوچک‌تر هم به نظر می‌رسند.

استفاده از کابیت‌ها
کابیت‌ها از اجزای اصلی هر آشپزخانه‌ای به حساب می‌آیند. چون منابع اصلی ذخیره وسایل هستند. وقتی شما از تمامی فضای داخلی کابینت‌ها برای چیدمان وسایلتان استفاده کردید، حتی گوشه‌های کابینت‌‌ها را که معمولا دور از دسترس و بلااستفاده می‌مانند با وسایل پر کرده و با این حال باز هم جا کم آوردید، به فضای خالی بالای کابینت‌ها فکر کنید. این مکان‌ها برای قرار دادن وسایلی در آشپزخانه که کمتر مورد نیازتان قرار می‌گیرند گزینه های مناسبی هستند. کنار کابینت‌ها هم مکان‌های مناسبی برای قرار دادن وسایلی مثل تخته‌های برش و سینی‌‌های بزرگ هستند که از آن‌ها به ندرت استفاده می‌شود.

چیدمان آشپزخانه کوچک

بهره بردن از اجاق‌گاز در چیدمان آشپزخانه کوچک
همه آشپزخانه‌ها صرف نظر از کوچک و بزرگ بودن، اجاق گاز را به عنوان وسیله‌ای ضروری در خود جای می دهند.شما می‌توانید علاوه بر پخت و پز از اجاق گازتان برای قرار دادن وسیله استفاده کنید. یکی از شعله‌های اجاق گاز چهار شعله‌تان می‌تواند برای گذاشتن وسایلی مثل کتری، قابلمه و یا حتی ظروف ادویه‌جات شما مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می توانید وسایلی را که بیشتر مورد نیازتان هستند و بهتر است که در دسترس باشند بر روی دیوار بالای اجاق گاز (در صورت نبو هود) آویزان کنید. ملاقه‌ها، کفگیرها و یا ماهیتابه‌ها وسایل مناسبی جهت قرار گرفتن بر روی دیوار خالی بالای اجاق گاز هستند.چیدمان آشپزخانه کوچک

استفاده از پنجره‌ها در چیدمان آشپزخانه کوچک
شاید به نظر عجیب برسد که پنجره‌ها هم می‌توانند محل‌های خوبی برای ذخیره و جای‌سازی وسایل مورد نیاز در آشپزخانه باشند . در عین حال لازم نیست که بیشتر وسایل را در معرض دید قرار داده و و جلوه‌ای شلوغ و نامرتب به آشپزخانه دهیم؛ چون این کار باعث می‌شود که آشپزخانه کوچکتان کوچک‌تر به نظر برسد. اما اگر برای چیدمان وسایلی که مایلید در دسترس باشند، فضا کم آوردید می‌توانید روی پنجره‌هایتان حساب کنید. شما می‌توانید از لبه پنجره‌ها در چیدن لوازم کوچک و یا تزیینی بهره ببرید. آویزان کردن قابلمه و یا ماهیتابه جلوی پنجره آشپزخانه هم ایده خلاقانه‌ایست که باعث صرفه جویی در استفاده از فضای آشپزخانه می‌شود. همین طور اگر به استفاده از گل و گیاه در آشپزخانه علاقه دارید، که البته ما نیز به استفاده از گیاهان سبز و زیبا در این محیط توصیه می‌کنیم، می‌توانید از لبه پنجره آشپزخانه برای این امر استفاده کنید که گیاه نیز بتواند از نور کافی برخوردار باشد.

همچنین بخوانید:  دکوراسیون داخلی خانه های کوچک ایرانی باید چگونه باشد؟
چیدمان آشپزخانه کوچک

استفاده از میز و صندلی‌های کوچک‌تر در آشپزخانه نقلی
در تهیه و خریداری میز و صندلی برای آشپزخانه کوچک خود دقت کنید. مسلما در این نوع از آشپزخانه‌ها بهتر است که به جای میز و صندلی‌های بزرگ که رفت و آمد را در این مکان مشکل می‌کنند، از میز و صندلی‌های کوچک‌تر استفاده کرد. در آشپزخانه‌های اپن حتما لازم نیست که فضای کوچک آشپزخانه‌تان را با قرار دادن میز اشغال کنید، شما می‌توانید صندلی‌های پایه‌دار بلند را جلوی پیشخوان قرار داده و یک آشپزخانه به سبک مدرن را به وجود آورید.

چیدمان آشپزخانه کوچک

به آشپزخانه‌تان روحی تازه ببخشید
همه از این موضوع آگاه هستیم که قرار دادن گل و گیاه در هر محیطی به آن طراوت و شادابی می‌دهد و هیچ چیز به اندازه وجود گیاهان در آشپزخانه باعث ایجاد حس زندگی در شما نمی‌شود. در آشپزخانه می‌توانید گیاهان خوراکی زیادی را پرورش دهید، به شرط اینکه آشپزخانه‌تان دارای پنجره باشد و نور کافی از طریق آن به محیط داخلی بتابد. روی یخچال‌های کم ارتفاع، جلوی پنجره روی تاقچه، کنار سینک ظرفشویی و حتی روی پیشخوان‌ها مکان های مناسبی برای قرار دادن گیاهان هستند. شما همچنین می‌توانید قفسه‌هایی را به دیوار آشپزخانه یا جلوی پنجره نصب کرده و گلدان‌های خود را روی آن‌ها بگذارید، به این طریق باغچه کوچکی برای آشپزخانه تان تدارک ببینید.

چیدمان آشپزخانه کوچک

در این مطلب سعی کردیم نکات کاربردی را برای داشتن یک آشپزخانه کوچک و نقلی مرتب ارائه دهیم و امیدواریم که با مطالعه آن بتوانید آشپزخانه خود را به زیبایی هر چه تمام‌تر چیده و طراحی کنید. نظر شما در مورد دکوراسیون و چیدمان آشپزخاه‌های کوچک چیست؟ چه نکاتی را باید در این نوع آشپزخانه‌ها رعایت کرد؟ نظرات خود را با ما و مخاطبان توکامگ به اشتراک بگذارید.