9029 500 0917
آشپزخانه های تک رنگ مونوکروم


بازدید : 1584 نفر

آشپزخانه های تک رنگ: ۳ استراتژی طراحی مونوکروم

محیط مونوکروم فضایی است که بیشتر عناصر معماری در آن یک رنگ هستند. اگرچه معمولاً معماران به دلیل خنثی بودن، فضاهای تک رنگ را سیاه یا سفید طراحی می کنند ، اما می توان تقریباً از هر رنگی برای طراحی یک فضا استفاده کرد و از تناژ ها و سایه های بی نهایت آنها بهره گرفت.

انتخاب ترکیب رنگی مناسب برای یک فضا می تواند در اجرای استراتژی طراحی کمک کنده باشد در ادامه با دکوبوم در مورد سه استراتژی صحبت خواهیم کرد که از طریق آنها استفاده از تک رنگ می تواند تفاوت ایجاد کند: برجسته سازی ، یکپارچه سازی و منطقه بندی

۱- برجسته سازی

طراحی با یک رنگ در آشپزخانه وقتی به دنبال برجسته سازی کل فضا یا بطور خاص عناصر آن هستید ، یک استراتژی مفید است. از این طریق می توان رنگ را با لوازم خانگی در تضاد قرار داد ، پوشش های خاصی را برجسته کرد ، یا بر اشیا، ، ظروف و لوازم جانبی تأکید کرد.

کنتراست با لوازم خانگی مانند فر،گاز، یخچال

 در این آشپزخانه معماران با استفاده ازکابینت و کاشی های سرامیکی روی دیوارها ، هر دو با رنگ های مایل به سبز ، لوازم خانگی را به رنگ سیاه برجسته سازی نموده اند.

آشپزخانه بعدی برای برجسته ساختن  از چوب  و در دکوراسیون با استفاده از، صندلی ها و لامپ های مشکی ، کنتراست  ایجاد نموده همینطور با  رنگ دکوراسیون اتاق نشیمن ارتباط برقرار می کنند.

روکش های مخصوص

آشپزخانه در خانه اسکو ، که توسط Bijl Architecture طراحی شده است ، نمونه ای قوی از چگونگی  طراحی یک آشپزخانه تک رنگ به روش برجسته سازی با روکش با طرح خاص – به عنوان مثال کاشی یا کاغذ دیواری است.

اشیا و ظروف

معماران TACO آشپزخانه خانه مونته را با یک پالت ملایم تک رنگ در زمینه طراحی کردند به طوریکه ظروف و سایر عناصر دکوراسیون خودنماییکنند.

۲- وحدت بخشیدن

انتخاب یک پالت تک رنگ می تواند یک استراتژی موثر برای متحد کردن عناصر تشکیل دهنده یک محیط باشددر هنگام طراحی افزودن یک حوزه جسورانه تر از آشپزخانه ، آن را به گزینه ای پرکاربرد و جالب توجه تبدیل می کند. در این موارد ، معمولاً معماران می توانند از سایه ها ، ته رنگ ها و تنالیته های بی نهایت هر رنگ انتخاب شده نیز استفاده کنند.

۳- منطقه بندی

بعضی از طراحان ترجیح می دهند با تفکیک حوزه ها فضا را ساماندهی نمایند. برخی از آنها برای رسیدن به این هدف از رنگ استفاده می کنند و یا این منطقه بندی را از طریق پارتیشن های متحرک که بسته به استفاده از آشپزخانه باز یا بسته می شوند ، انجام می دهند.